ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ !

Mobil Uygulama Trendleri

Tarih: 17.01.2022 01:07
Mobil Uygulama Trendleri
Mobil uygulama kullanımı tüm dünya genelinde her geçen gün artış gösteriyor. Bir gün içerisinde milyonlarca akıllı cihaz kullanıcısı eğlenmek, iş geliştirmek, bir şey öğrenmek ve bir şeyler satın almak gibi amaçlarla mobil uygulamaları indiriyor ve kullanmaya başlıyor.

Mobil uygulama kullanımı tüm dünya genelinde her geçen gün artış gösteriyor. Bir gün içerisinde milyonlarca akıllı cihaz kullanıcısı eğlenmek, iş geliştirmek, bir şey öğrenmek ve bir şeyler satın almak gibi amaçlarla mobil uygulamaları indiriyor ve kullanmaya başlıyor.

 

Mobil uygulama kullanımının artması ve teknolojinin her geçen gün değişmesi ise yeni mobil uygulama trendlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor. Her gün, her ay, her yıl kullandığımız mobil uygulamalar yeni mobil uygulama trendlerine göre şekillendiriliyor ve kullanımımıza sunuluyor. Mobil uygulama trendlerinin sürekli değişmesi ve gelişmesi ise mobil uygulama geliştiricilerinin bu trendleri yakından takip etme zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

 

Mobil uygulamalara ilgi duyan kişiler için hazırladığımız Mobil Uygulama Trendleri adlı bu yazımızda sizlerle son dönemlerde popüler olan mobil uygulama trendler hakkında bahsedeceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek Mobil Uygulamalar ve mobil uygulama trendleri hakkında daha fazla bilgi alabilir ve uygulamalarınızı bu trendleri göz önünde bulundurarak geliştirebilirsiniz.

 

Mobil Uygulama Trendleri

 

Mobil Uygulama Nedir?

 

Mobil Uygulama, akıllı cihazlar ( tablet ve akıllı telefon) için özel olarak kodlanan ve tasarlanan yazılımlara verilen isimdir.

 

Genel olarak mobil uygulamalar incelendiğinde bu yazılımların insanların iş ve gündelik hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan yazılımlar olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde Native, Hybrid ve web olarak üç türü bulunan mobil uygulamaların aslına bakıldığında birçok amaç için kullanılabildiğini söylemek mümkündür.

 

Mobil uygulamalar sayesinde boş zamanlarınızı değerlendirebilir, yeni bir şeyler öğrenebilir, kişisel gelişiminizi sağlayabilir, iş hayatınızı daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Aslına bakıldığında mobil uygulamalar sayesinde yapabildiğiniz şeyler az da olsa mobil uygulamaların ne tür amaçlar için geliştirildiğini ve bizlere mobil uygulama kategorilerini gösteriyor.

  


Mobil Uygulama Nedir Ne Demektir

 

Bankacılık Uygulamalarına Olan İlgi Artıyor

 

Cep telefonları veya tabletlerde kullanılan ve bankacılık işlemlerinizi kolay bir şekilde yapmanızı sağlayan bankacılık uygulamalarına olan ilgi her geçen gün artıyor. 2020 yılı mobil uygulama istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda bankacılık uygulamalarının indirilme sayısı, kullanım oranı gibi birçok özellik bu uygulamaların gelişmeye devam ettiğini ve daha sık kullanılmaya başlandığını gösteriyor.

 

 • Akıllı cihaz kullanan kişilerin mobil uygulama verileri göz önünde bulundurulduğunda bankacılık uygulamalarının en çok kullanılan uygulamalar arasında yer aldı.
 • Mobil uygulama kullanım verileri göz önünde bulundurulduğunda akıllı cihaz kullanan kişilerin cep telefonu ve tabletlerinde en az 2,5 adet finans ve bankacılık uygulaması var olduğu görülüyor.
 • Mobil uygulama trendleri ve mobil uygulama kullanım verileri göz önünde bulundurulduğunda bankacılık uygulamalarının 2020 yılında cirolarının 3,6 milyar dolar seviyesine kadar yükseldi.
 • Bankacılık uygulamalarının indirime verileri göz önünde bulundurulduğunda ise bankacılık uygulamalarına olan ilginin 2020 yılında %25 seviyesinde arttığını söylemek mümkün.

 

Günümüzde en çok Çin ardından ise Hindistan, Japonya ve İtalya gibi ülkelerde bankacılık uygulamaları sayesinde mobil ödemelerin daha fazla kullanılmaya başlandığı görülüyor. Bu ülkelerin ardından Almanya ve Fransa da mobil ödeme yöntemlerini en çok kullanan ülkeler olarak göze çarpıyor.

 

 

Mobil Uygulama Trendleri Bankacılık

 

Oyun Uygulamaları Popülerliğini Koruyor

 

Mobil uygulama trendlerine yönelik yapılan araştırmalar incelendiğinde her yıl en üst sıralarda hem indirme hem de ciro oranları olan oyunların 2020 yılında da birinci sırada yer aldığı görülüyor. 2020 yılı mobil uygulama istatistiklerine göre;

 

 • Mobil cihazlar için üretilen oyun uygulamaların değerinin 165 milyar dolar değerinde olduğu görülüyor. Uzmanlar tarafından bu değerin 2021 yılında 180 milyar dolara ulaşacağı da ön görülüyor.
 • Mobil uygulama oynayan kişi sayısı tüm dünya genelinde her geçen gün artış gösteriyor. Son güncel rakamlar dünya genelinde 1,75 milyar mobil oyuncu olduğunu gösteriyor.
 • Mobil oynayan kişilerin büyük bölümü Çin ve Amerika’da yaşıyor.
 • Mobil oyunların cirosu, oyun endüstrisi içerisinde %51’lik oranla ilk sırada yer alıyor.

 

Mobil uygulama trendlerinden de anlaşılabildiği gibi mobil oyunlara olan ilginin her geçen gün arttığı görülüyor. Sizler de bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız oyun endüstrisi içerisinde yer alan mobil uygulamalara ağırlık verebilir ve böylece daha hızlı bir şekilde büyüyebilirsiniz.

 

 


Mobil Uygulama Trendleri Oyunlar

 

E-ticaret Uygulamaları En Çok Gelişen Uygulamalardan Birisi

 

Teknolojinin gelişmesi, Covid-19 pandemisi ile alışveriş alışkanlıklarının değişmesi gibi nedenler e-ticaret uygulamalarına olan ilginin de artmasını sağladı. 2020 yılında milyarlarca kişi e-ticaret siteleri ve e-ticaret mobil uygulamaları üzerinden yeni ürün ve hizmetler satın aldı. Bu durum e-ticaret sektöründe hizmet veren mobil uygulamaların gelişmesini ve bu uygulamalara olan ilginin artmasını sağladı. E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmeler e-ticaret mobil uygulamalarına olan ilginin artması sayesinde daha fazla satış yaptı ve gelirlerini arttıraibildi.2020 yılında en çok büyümenin yaşandığı sektörde 2020 yılı mobil uygulama verileri göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret uygulamalarının artık hayatımızın en önemli uygulamaları arasında yer aldığını söylemek de mümkün.

 

 • 2020 yılı istatistiklerine göre internetten yapılan alışverişlerde %24’lük bir artış söz konusu. Genellikle e-ticaret istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda yapılan alışverişlerin farklı kategorilerdeki ürün ve hizmetlere yönelik olduğu göze çarpıyor.
 • E-ticaret sitelerine ait uygulamaları kullanan kullanıcıların geri dönüşleri ve bildirimleri incelendiğinde kullanıcıların alışveriş deneyimde en önem verdikleri en önemli şeyin mobil uygulamaların kullanım kolaylığı olduğu görülüyor. Yani kullanıcı deneyimini ön planda tutarak geliştirilen mobil uygulamalara olan ilgi her geçen gün artış gösteriyor.
 • E-ticaret sitelerine yönelik oluşturulan mobil uygulamaların kullanım oranı en çok Kasım ayında yükseliş gösterdi. Özellikle uzmanlar bu dönemde yaşanan artışın Black Friday ile bir ilgisi olduğunu düşünüyor.
 • Mobil uygulama istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret uygulamalarında kullanıcı oturumlarının büyük ölçüde arttığını söylemek mümkün. 2020 yılındaki veriler göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret uygulamalarındaki oturum sayısının %44 arttığı görülüyor.
 • Uzmanlar 2021 yılı içerisinde de e-ticarete olan ilginin artacağını ve e-ticaret firmalarının gelirlerini daha fazla arttıracağını da düşünüyor.
Yükleniyor...