ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ ! ßAYKODPOS ! BARKOD BİZİM İŞİMİZ !
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Ribonlar

Ribon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Ribon Nedir? 
 
Ribon, barkod yazıcı aracılığı ile etiketlerin üzerine baskı yapılmasını sağlayan, bu baskı işlemini termal transfer yöntemi ile gerçekleştiren bir sarf malzemedir.
Ribon üç katmandan oluşmaktadır. Ribonun orta kısmında film tabakası, bu tabakanın bir tarafında ısı ile sıvılaşan mürekkep, diğer tarafında koruyucu tabaka bulunur.
 
Ribon Çeşitleri Nelerdir?
 
Ribon çeşitleri 3`e ayrılır. Wax Ribon, Wax Resin Ribon ve Resin ribon`dur.
 
Wax Ribon
 
Termal Transfer yapılmasını sağlayan ve uygun maliyetli ribon çeşididir. Yapışkan etiket veya kağıt bazlı etiketlere baskı yaparken kullanılır. Plastik bazlı etiketlerin baskısı hariç diğer etiketlerin %90 yakınına baskı yaparlar. Raf ve kuru etiketleme, tekstil ürünlerini etiketleme gibi kullanım alanları mevcuttur. Çabuk erimesinden dolayı ancak düşük ısıda yapılabilir.
 
Wax Resin Ribon
 
Wax resin ribon adından anlaşılacağı üzere wax ve resin ribonun karışımından oluşmaktadır. Ribon karışımı; karbon, bazı kimyasallar, Balmumu + Reçine (çabuk erimesin diye %30 balmumu (wax) +%70 reçine (resin) kullanılır yada %50 wax-%50 resin kullanılır.) Sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı baskı alabileceğiniz Wax/Resin ribondur. Alkol testinde çıkar.
 
Resin Ribon
 
En dayanıklı ribon çeşididir. Sentetik etiketler için kullanıma uygundur. Wax Resin ve, wax ribona göre maliyeti yüksek bir ribon`dur. Aşınmaya, kimsayallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilmektedir. Tekstil baskılarında, en ağır yıkamalarda dahi kullanılabilir.
Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksel seviyededir. Karışımında karbon, kimyasallar ve balmumu kullanılır. Resin (reçine) oranı %98 ve wax (balmumu) oranı %2`si dir. Alkol testinde çıkmaz.
Silwermat, Whitemat, Glosswhite, Japon akmaz ve pp etiket çeşitlerinde resin ribon ile sorunsuz net baskılar alınmaktadır.
 
 
D110a Ribon 
 
Genellikle tekstil malzemelerine baskı için kullanılır. 
Saten ve kumaş üzerine baskı yaparken kullanılan tekstil ribonları ürünlerin şartlarına göre seçilmelidir.
Ağır yıkamaya girecek ürünlerde D110a tekstil ribonu kullanılması gerekir. Alkol testinde çıkmaz. 
Yıkama talimatı gibi ürünlere baskı yapılabilir.
Yükleniyor...